صنعت مد جهان

امروزه مد یک صنعت جهانی است و در بسیاری از کشورهای بزرگ و پیشرفته جای پای خود را محکم کرده است. بعضی از کشورها مراکز تولید انبوه هستند، به وبژه اندونزی، مالزی، فیلیپین، چین، بنگلادش، کره جنوبی، اسپانیا، آلمان، برزیل و هند. پنج کشور در کل دنیا شهرت و اعتبار بین المللی در مد کسب کرده اند که عبارتند از: فرانسه، ایتالیا، انگلستان، ایالات متحده و ژاپن. به تازگی ظهور طراحان بزرگیاز ترکیه و اسپانیا نیز باعث مطرح شدن این دو کشور شده است. همچنین پاکستان، هند و رومانی نیز به دلیل داشتن طراحان بسیار با استعداد خود تا حدودی شناخته شده هستند.

مد آمریکا

اکثر خانه های مد آمریکایی در نیویورک قرار دارند، اگرچه تعداد قابل توجهی خانه مد در لس آنجلس نیز وجود دارد که شامل درصد بالایی از پوشاک مد برتر، شیک و لوکس هستند که در واقع در داخل آمریکا تولید می شوند. همچنین در نقاط دیگری از آمریکا همچون میامی، شیکاگو، دالاس و به ویژه سانفرانسیسکو صنایع رو به رشدی وجود دارد. سبک طراحی مد آمریکایی تحت سلطه لباس های شهری، غیر رسمی و معمولی است که منعکس کننده شیوه زندگی ورزشی، آگاه به بهداشت و سلامت شهرنشینان آمریکایی است.

مد انگلستان

لندن مدت بسیار مدیدی است که بزرگترین سرمایه صنعت مد بریتانیاست و دارای طیف گسترده ای از طرح های خارجی است که با سبک های مدرن بریتانیایی ادغام شده اند. طراحی معمول انگلیسی بسیار شیک است اما در عین حال اخیرا ابتکار و نوآوری ها بسیار غیرمتعارف شده اند و سبک سنتی تبدیل به ترکیبی با تکنیک های مدرن شده است. در صنعت مد و طراحی لباس بریتانیا، سبک های قدیمی و ماندگار که هنوز هم پرطرفدار هستند نقش بسیار پررنگی بازی میکنند. متخصصین مد انگلستان با تلفیق و تطبیق مدهای قدیمی و جدید باعث شده اند سبک بریتانیایی  منحصر به فرد و دارای زیبایی بوهمیایی باشد به طوریکه بسیاری از مراکز مد دیگر سعی در تقلید از سبک بریتانیایی دارند.

مد فرانسه

اکثر خانه های مد فرانسوی های در پاریس واقع شده اند که پایتخت مد این کشور نیز می باشد. به طور سنتی مد فرانسوی شیک، مطابق مد روز، زیبا با شکوه، دلفریب و همراه با زیورآلات شیک است. دیده بان جهانی زبان به مد فرانسوی رتبه سوم را در رسانه ها اختصاص داده، این رتبه به این معناست که مد فرانسوی در سطح بین المللی بعد از ایتالیا و آمریکا دو کشور اول لیست قرار دارد.

مد ایتالیا

میلان پایتخت اصلی مد ایتالیاست. بسیاری از طراحان مد سابق ایتالیا در رم هستند. با این حال میلان و فلورانس پایتخت های فعلی مد این کشور بوده و محل برگزاری نمایشگاه های مد و مجموعه های لباس هستند. سبک طراحی ایتالیایی نمایانگر ظرافت و شکوه لباس های عادی است که با پارچه های مجلل و ارزنده و دوخت با کیفیت درست شده اند.

مد سوئیس

بسیاری از خانه های مد سوئیس در زوریخ واقع شده اند. نگاه و سبک طراحان سوئیسی در مد تا حد زیادی متاثر از باشگاه های رقص است. طراحی سوئیسی شامل لباس های معمولی اما ظریف، شیک و ومجلل با دخالت محسوس هارمونی است.

مد ژاپن

اغلب خانه های مد ژاپنی در توکیو هستند. لباس های سبک ژاپنی شل و گشاد و بدون ساختارند که ناشی از برش های پیچیده است. پارچه ها معمولا به رنگ های تیره و سایه دار متمایل هستند و جنس الیاف لطیف بوده و دارای بافت طرح دار هستند

منبع.ایسنا